Super Nintendo

 

Super Nintendo Entertainment System

Super Nintendo Entertainment System známé také jako Super Nintendo nebo SNES je 16 bitová herní konzole vyvinutá japonskou společností Nintendo a vydaná v roce 1990 v Japonsku pod názvem Super Famicom. Na evropský trh se její verze dostala později, a to až v roce 1992. 

 

SNESkoEvropská verze konzole Super Nintendo

 

Historie

Super Nintendo je druhou konzolí od Nintenda s vyměnitelnými cartridgemi. Jejím předchůdcem bylo Nintendo Entertaiment System (NES).

Životní cyklus Super Nintenda spadá do 90. let a s drobnými rozdíly v jednotlivých regionech byla její podpora ukončena na přelomu tisíciletí. Zejména v první polovině 90. let byla největším konkurentem Super Nintenda herní konzole Sega Mega Drive od společnosti Sega. Obě konzole původem od japonských firem soutěžily o zájem spotřebitelů a v USA se toto období nazývá „console war“, tedy konzolová válka. Obě strany měly svoje zaryté fanoušky, kteří nedali na svoji oblíbenou konzoli dopustit. V této době vznikly i ikonické slogany „Sega does what Nintendon´t“ (Sega umí, co Nintendo ne).

CartridgeHra Super Mario World 2 Yoshi´s Island

Nicméně na trh se dostali i jiné herní mašinky, které s větším či menším úspěchem ukously svoji část trhu. Tyto přístroje představují čtvrtou generaci herních konzolí a kromě zmíněných japonských gigantů si svoji cestu na trh našlo například i Neo Geo AES, Turbografx 16 nebo Philips CDi.

Nejúspěšnější konzolí z celé 4. generace ale bylo právě Super Nintendo s necelými 50 miliony prodaných konzolí. Nejprodávanější hrou pak byl Super Mario World, který se v mnoha případech dodával současně s konzolí a díky tomu ho měl skoro každý druhý vlastník konzole.

Mezi další známé a oblíbené hry patří nepochybně Super Metroid, The Legend of Zelda Link to the Past nebo Mega Man X. Super Nintendo dalo život i řadě tehdy nových herních serií, které se dočkaly nespočtu pokračování. Za zmínku stojí zejména Mario Kart, F-Zero nebo Starfox.

Druhá polovina 90. let se však nesla v přechodu na 3D grafiku. Na to zareagovalo i Nintendo, které v roce 1996 přineslo na trh nástupce Super Nintenda a tím bylo Nintendo 64. Nejen nový nástupce, ale i další okolnosti už byly předzvěstí postupného konce životního cyklu SNES, který byl v Evropě ukončen v roce 1998, v Japonsku pak v roce 2003. Na fanoušky této konzole to však nemělo zásadní vliv, protože se těší oblibě dodnes. Důkazem toho je vydání mini verze Super Nintenda v roce 2017.

 

Hardware

Konzole je postavena na 16 bitovém procesoru 65C816 Ricoh 5A22 o rychlosti 3.58 MHz a k dispozici má 128KB paměti. Obraz bylo možné generovat až z 32678 barev při využití 64KB VRAM. Pokročilejší procesor Super Nintenda umožnil vydávat hry jak s lepší grafikou, tak i s komplikovanějšími herními příběhy. Díky tomu mohly vzniknout dnes již ikonické 16 bitové vyobrazení Maria, Yoshiho, Samus nebo Linka, jejichž různé podoby se díky zájmů fanoušků nadále reprodukují v hrách samotných, ale v i umění jako takovém.

Vnější vzhled konzole byl odlišný pro Evropu s Japonskem, kde byla konzole vyrobena v příjemných oblých tvarech, a pro USA, kde měl konzole velmi ostré hrany. Později se konzole dočkala různých revizí, kdy v Japonsku a v USA byla vydána zmenšená a levnější verze. V Evropě bohužel vydána nebyla, a proto nejzajímavější verze, kterou může hráč a sběratel nalézt je takzvaná 1-chip revize. Jedná se o pozdější vydání, ve kterém se podařilo zjednodušit samotnou desku konzole a díky tomu má konzole o něco kvalitnější výstup obrazu. PCBDeska Super Nintenda v pozdější revizi 1-Chip.
OvladačSuper Nintendo ovladač Konzole byla standardně dodávaná s ovladačem v tvaru jinak známým jako „dogbone", tedy psí kost. Dokoupit byla však možné široké množství dalšího příslušenství včetně bezdrátových ovladačů, joysticků, světelné pistole (Super Scope) nebo adaptéru pro 4 hráče. Konzole nabízela i možnost hraní her z konzole Gameboy díky příslušenství Super Gameboy, které se do konzole připojilo namísto herní cartridge.

 

 

Super Nintendo v ČR

V našich končinách Super Nintendo distribuovala společnost MPM, která se dodnes věnuje modelům a vláčkům, po revoluci však měla ve svém repertoáru i Nintendo. V roce 1993 ji nabízela za 5.990,- Kč což při započtení inflace by v roce 2024 dělalo něco málo přes 20 tisíc korun. Ve srovnání s dnešními herními systémy by tak byla suverénně nejdražší, protože jak Playstation 5, tak i Xbox One X lze pořídit za 12 tisíc korun, nemluvě o Nintendu Switch, které se prodává i za méně jak poloviny tehdejší hodnoty Super Nintenda.

Ještě výraznější nepoměr však byl v cenách jednotlivých her. Tehdejší hit a dodnes hra s obrovským počtem fanoušků, Street Fighter II bylo možné pořídit za 2.690,- Kč (v dnešních cenách 9130,- Kč). Super Castlevania IV, která nadchla miliony fanoušků fantasy her, se v českých obchodech prodávala za 2.490,- Kč (v dnešních cenách 8.450,- Kč). Naprostým šampionem v prodejní ceně však byla dnes již málo známá hra Drakkhen s cenovkou 3.690,- Kč, což v dnešních cenách představuje 12.520,- korun českých. Proto není divu, že i když si konzole u nás svoje fanoušky našla, nebyly její prodeje v našem nově vzniklém státu nijak závratné. Průměrná mzda v roce 1993 totiž činila pouhých 5.226,- Kč. Běžná česká rodina tak neměla dost financí na pořízení samotné videohry, natož pak konzole a několika her na hraní.

Pozůstatkem této doby pro nás jsou však se nacházející konzole i hry s českými překlady manuálů, které pro nás společnost MPM zajišťovala a zadělávala tak na první generaci českých fanoušků Nintenda.  

Cenovky

Super Nintendo hry z české distribuce.

 

 Reklama

 Reklama na Super Nintendo v časopise ABC, ročník 38, číslo 3